پیش بینی قیمت مسکن بر اساس نرخ جاری تورم زدایی شده - (ماهانه به روز می شود)
بازه ترسیم:
 سال

تفسیر نمودار

1. در صورتی که قیمت به خطوط سبز نزدیک شده یا بین آن دو قرار گرفته است ، بازار مسکن در رکود به سر می برد . خرید مسکن از نظر عموم سرمایه گذاری نادرست محسوب می شود . در این حالت قیمت تورم زدایی شده مسکن از خط روند پایینتر است و فروشندگان مسکن ، ملک خود را با ارزش پایینتر نسبت به قیمت واقعی می فروشند . انتظار می رود قیمتها صعودی شوند .

2. در صورتی که قیمت به خطوط قرمز نزدیک شده است ، یا بین آن دو قرار گرفته است ، بازار در رونق به سر می برد . خرید مسکن از نظر عموم سرمایه گذاری مناسب محسوب می شود . در این حالت قیمت تورم زدایی شده مسکن از خط روند بالاتر است و خریداران مسکن ، ملک را با ارزشی بالاتر نسبت به قیمت واقعی خریداری می کنند . انتظار می رود قیمتها نزولی شوند .

3. نمودار برای شهر تهران ترسیم شده است . اثر آن در شهرهای دیگر با تاخیر منعکس می گردد .

4. استناد به یک نمودار جهت انجام خرید و فروش ، ناکافی است .

جهت پیش بینی قیمت مسکن روشهای مختلفی وجود دارد . یکی از راه حلهای پیش بینی قیمت مسکن نگاه به گذشته و سطوح حداقل و حداکثر ان با توجه به نمودار نرخ تورم زدایی شده قیمت مسکن یا قیمت جاری است . در این حالت نمودار قیمت مسکن با شاخص تورم تعدیل شده و قیمتها به نرخ جاری  بدون لحاظ نمودن تورم است . 

 

همانطور که در نمودار بالا دیده می شود ، در این حالت سطوح حداقل و حداکثر قیمت مشخص است . در صورتی که رشد شاخص تورم از رشد قیمت مسکن بیشتر یا کمتر شود به تبع آن ، نقاط اوج قیمت و کف قیمت شکل می گیرد . 

 

نمودار بالا قیمت تورم زدایی شده مسکن در شهر تهران را نشان می دهد . بر اساس این نمودار خط روند قیمت ترسیم شده است .  خط روند نشان می دهد قیمت ثابت در شهر تهران افزایشی است .

خطوط سبز در این نمودار نشان دهنده موقعیت کف قیمت مسکن است . در این حالت فاصله بین خط روند و قیمت تورم زدایی شده حداکثر است . مسکن زیر قیمت واقعی است و عموم مردم سرمایه گذاری در آن را کاری نادرست می دانند . خرید مسکن بین خطوط سبز توصیه می شود . پیش بینی می شود در آینده قیمت مسکن افزایش یابد .

خطوط قرمز نشان دهنده  موقیعتهای فروش و اوج قیمت مسکن  است . در این حالت فاصله بین خط روند و قیمت تورم زدایی شده مسکن حداکثر است . مسکن بالای قیمت واقعی است و عموم مردم خروج از بازار مسکن و فروش ملک را امری نادرست می دانند . فروش مسکن  بین خطوط قرمز توصیه می شود . پیش بینی می شود در آینده قیمت مسکن افزایش یابد .

نمودار دوم فاصله بین خط روند واقعی مسکن و قیمت تورم زدایی شده را نشان می دهد . بر اساس این نمودار در صورتی که قیمت تورم زدایی شده مسکن 20% زیر خط روند باشد ، مسکن زیر قیمت است و خرید توصیه میشود . در صورتیکه قیمت تورم زدایی شده مسکن 20% بالای خط روند باشد ، مسکن بالای قیمت است و فروش توصیه می شود .

بر اساس نمودارهای فوق می توان جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن را به دست آورد . به جز استفاده از قیمت تورم زدایی شده مسکن جهت پیش بینی روند آن در نیمه های اول و دوم سال ، می توان از قیمت دلاری مسکن ، دوره های رونق و رکود مسکن و قیمت بر اساس حداقل دستمزد نیز روند اینده مسکن را پیش بینی کرد .

 

نقاط اوج نمودار :

یکی از نقاط اوج نمودار در تاریخ 1387/3 رخ داده است . در دوره رونق مذکور برای اولین بار بانکهای خصوصی وام خرید مسکن تا سقف 70% قیمت ارائه می کردند . با در نظر گرفتن این نکته که رهن کامل نیز در حدود 20% هزینه خرید مسکن را تشکیل می داد ، لذا به صورت عملی 90% هزینه خرید در اختیار مردم بود . علت بالا رفتن نمودار طی دوره مذکور به این نکته باز می گردد . همزمان با افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن ، بانک مرکزی تمام بانکهای خصوصی را از ارائه وام مسکن منع نمود و بدین ترتیب زمینه سقوط قیمت مسکن فراهم شد . تا تاریخ نگارش این متن 1398/3 ، طی هیچ دوره ای سقف قیمت فوق در شهر تهران شکسته نشده است . لیکن خط روند قیمت مسکن پیش بینی می کند  ،احتمال شکسته شدن آن در دوره های آتی رونق و رکود زیاد است . 

 

 

 

تاثیر دلار بر زندگی مردم ، تاثیر تورم بر زندگی مردم ، نرم افزار محاسبه نرخ تورم ،محاسبه آنلاین و فرمول ریاضی تورم ، شاخص بانک مرکزی جهت تورم

نظر خود را درج کنید.رضا 1400-11-12 14:05:45 پاسخ

اطلاعات گذشته خیلی به درد نمی خورد اطلاعات آینده با ارزش است

کاربر40049 1400-10-18 18:30:12 پاسخ

سپاس از مطالب خوبتون. لطفاً داده ها رو بروز کنید گرچه مربوط به هشت ماه پیش است ولی نیاز شدیدی به بروزرسانی اش احساس میشه با این بازار نوسانی بازم ممنون

اکرم آریا 1400-09-21 00:12:29 پاسخ

سلام ممنون بابت زحماتتون فقط اگر بروز باشه عالیه

مژگان 1400-06-07 14:47:4 پاسخ

درود بر شما و سپاس بی کران از داده های خوبتان ، چرا داده ها رو به روز رسانی نمی کنید؟

مریم 1399-12-17 11:07:29 پاسخ

عالی بود . بعید می دونستم در کشور مهندسینی که این قدر اهل تجزیه تحلیل داده ها باشن و از محاسبات ریاضی استفاده می کنن وجود داشته باشن .دستمریزاد.

اسدی 1399-07-23 15:43:59 پاسخ

نمودار خوبی است فقط باید بروز رسانی شود

مژگان 1399-03-14 15:13:55 پاسخ

سایتتون واقعا مفیده سپاس بیکران

فرشاد 1399-03-11 10:46:14 پاسخ

با سلام و احترام بسیار ممنون از سایت خوبتون