پیش بینی قیمت مسکن بر اساس نرخ جاری تورم زدایی شده - (ماهانه به روز می شود)
بازه ترسیم:
 سال

تفسیر نمودار

1. در صورتی که قیمت به خطوط سبز نزدیک شده یا بین آن دو قرار گرفته است ، بازار مسکن در رکود به سر می برد . خرید مسکن از نظر عموم سرمایه گذاری نادرست محسوب می شود . در این حالت قیمت تورم زدایی شده مسکن از خط روند پایینتر است و فروشندگان مسکن ، ملک خود را با ارزش پایینتر نسبت به قیمت واقعی می فروشند . انتظار می رود قیمتها صعودی شوند .

2. در صورتی که قیمت به خطوط قرمز نزدیک شده است ، یا بین آن دو قرار گرفته است ، بازار در رونق به سر می برد . خرید مسکن از نظر عموم سرمایه گذاری مناسب محسوب می شود . در این حالت قیمت تورم زدایی شده مسکن از خط روند بالاتر است و خریداران مسکن ، ملک را با ارزشی بالاتر نسبت به قیمت واقعی خریداری می کنند . انتظار می رود قیمتها نزولی شوند .

3. نمودار برای شهر تهران ترسیم شده است . اثر آن در شهرهای دیگر با تاخیر منعکس می گردد .

4. استناد به یک نمودار جهت انجام خرید و فروش ، ناکافی است .

جهت پیش بینی قیمت مسکن روشهای مختلفی وجود دارد . یکی از راه حلهای پیش بینی قیمت مسکن نگاه به گذشته و سطوح حداقل و حداکثر ان با توجه به نمودار نرخ تورم زدایی شده قیمت مسکن یا قیمت جاری است . در این حالت نمودار قیمت مسکن با شاخص تورم تعدیل شده و قیمتها به نرخ جاری  بدون لحاظ نمودن تورم است . 

 

همانطور که در نمودار بالا دیده می شود ، در این حالت سطوح حداقل و حداکثر قیمت مشخص است . در صورتی که رشد شاخص تورم از رشد قیمت مسکن بیشتر یا کمتر شود به تبع آن ، نقاط اوج قیمت و کف قیمت شکل می گیرد . 

 

نمودار بالا قیمت تورم زدایی شده مسکن در شهر تهران را نشان می دهد . بر اساس این نمودار خط روند قیمت ترسیم شده است .  خط روند نشان می دهد قیمت ثابت در شهر تهران افزایشی است .

خطوط سبز در این نمودار نشان دهنده موقعیت کف قیمت مسکن است . در این حالت فاصله بین خط روند و قیمت تورم زدایی شده حداکثر است . مسکن زیر قیمت واقعی است و عموم مردم سرمایه گذاری در آن را کاری نادرست می دانند . خرید مسکن بین خطوط سبز توصیه می شود . پیش بینی می شود در آینده قیمت مسکن افزایش یابد .

خطوط قرمز نشان دهنده  موقیعتهای فروش و اوج قیمت مسکن  است . در این حالت فاصله بین خط روند و قیمت تورم زدایی شده مسکن حداکثر است . مسکن بالای قیمت واقعی است و عموم مردم خروج از بازار مسکن و فروش ملک را امری نادرست می دانند . فروش مسکن  بین خطوط قرمز توصیه می شود . پیش بینی می شود در آینده قیمت مسکن افزایش یابد .

نمودار دوم فاصله بین خط روند واقعی مسکن و قیمت تورم زدایی شده را نشان می دهد . بر اساس این نمودار در صورتی که قیمت تورم زدایی شده مسکن 20% زیر خط روند باشد ، مسکن زیر قیمت است و خرید توصیه میشود . در صورتیکه قیمت تورم زدایی شده مسکن 20% بالای خط روند باشد ، مسکن بالای قیمت است و فروش توصیه می شود .

بر اساس نمودارهای فوق می توان جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن را به دست آورد . به جز استفاده از قیمت تورم زدایی شده مسکن جهت پیش بینی روند آن در نیمه های اول و دوم سال ، می توان از قیمت دلاری مسکن ، دوره های رونق و رکود مسکن و قیمت بر اساس حداقل دستمزد نیز روند اینده مسکن را پیش بینی کرد .

 

نقاط اوج نمودار :

یکی از نقاط اوج نمودار در تاریخ 1387/3 رخ داده است . در دوره رونق مذکور برای اولین بار بانکهای خصوصی وام خرید مسکن تا سقف 70% قیمت ارائه می کردند . با در نظر گرفتن این نکته که رهن کامل نیز در حدود 20% هزینه خرید مسکن را تشکیل می داد ، لذا به صورت عملی 90% هزینه خرید در اختیار مردم بود . علت بالا رفتن نمودار طی دوره مذکور به این نکته باز می گردد . همزمان با افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن ، بانک مرکزی تمام بانکهای خصوصی را از ارائه وام مسکن منع نمود و بدین ترتیب زمینه سقوط قیمت مسکن فراهم شد . تا تاریخ نگارش این متن 1398/3 ، طی هیچ دوره ای سقف قیمت فوق در شهر تهران شکسته نشده است . لیکن خط روند قیمت مسکن پیش بینی می کند  ،احتمال شکسته شدن آن در دوره های آتی رونق و رکود زیاد است . 

 

 

 

تاثیر دلار بر زندگی مردم ، تاثیر تورم بر زندگی مردم ، نرم افزار محاسبه نرخ تورم ،محاسبه آنلاین و فرمول ریاضی تورم ، شاخص بانک مرکزی جهت تورم

نظر خود را درج کنید.اسدی 1399-07-23 15:43:59 پاسخ

نمودار خوبی است فقط باید بروز رسانی شود

مژگان 1399-03-14 15:13:55 پاسخ

سایتتون واقعا مفیده سپاس بیکران

فرشاد 1399-03-11 10:46:14 پاسخ

با سلام و احترام بسیار ممنون از سایت خوبتون